Pitanje hoće li biti dovoljno vode tokom ljeta, pogotovo na primorju, već neko vrijeme izaziva zabrinutost. Teško je precizno prognozirati, jer to uveliko zavisi od hidrološke situacije i drugih faktora.
„Opštine na primorju, osim snabdijevanja s lokalnih vodoizvorišta, nedostajuće količine vode dobijaju i od Regionalnog vodovoda. Međutim, zbog smanjene izdašnosti izvorišta Bolje Sestre, godinama se strahuje da bi česme mogle presušiti. Svi znamo da je zbog nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka u koritu rijeke Morače došlo do drastičnog pada izdašnosti izvorišta Bolje Sestre, gdje smo 2010. godine imali oko 2.600 litara po sekundi na prelivu, a posljednje mjerenje koje smo radili u avgustu 2022. godine pokazalo je izdašnost od samo 265 litara po sekundi“, istakao je Lakušić.
I pored toga, od 2010. do danas, svake godine, kako poručuje Lakušić, Regionalni vodovod je uspijevao da obezbijedi dovoljne količine vode za primorske opštine.
„Da će to biti slučaj i ove godine, potvrđuje i preduzimanje svih potrebnih mjera iz nadležnosti Regionalnog vodovoda kako bi se obezbijedile potrebne količine vode tokom ljetnjih mjeseci. Pogonska spremnost infrastrukture Regionalnog vodovoda je na visokom nivou, što znači da će sve raspoložive količine vode dostupne za distribuciju biti isporučene. Sa sigurnošću možemo reći da će ugovorene količine vode od 510 litara u sekundi u julu i 590 litara u sekundi u avgustu mjesecu biti isporučene lokalnim vodovodima. Međutim, da bi se osiguralo dugoročno stabilno vodosnabdijevanje, potrebno je da lokalni vodovodi povećaju kapacitete svojih rezervoara. Izdašnost izvorišta Bolje sestre posljednji put je mjerena 16. juna 2024. godine i iznosila je oko 1.100 litara u sekundi. Iako su ove zime bile vrlo male ili nikakve sniježne padavine, zahvaljujući nedavnim kišnim padavinama, kao i zaustavljenoj nelegalnoj eksploataciji šljunka i pijeska, izdašnost izvorišta je porasla, što je od ključnog značaja za snabdijevanje vodom Crnogorskog primorja“, navodi Lakušić.
Dodaje da je prošle godine, u septembru, napravljena privremena brana u koritu rijeke Morače u drugoj zoni sanitarne zaštite.
„Ova intervencija je bila ključna za povećanje izdašnosti izvorišta Bolje sestre za dodatnih 50 do 70 litara u sekundi. Zahvaljujući ovoj privremenoj brani, uspjeli smo potvrditi naučne činjenice povezanosti pada izdašnosti izvorišta Bolje sestre sa nelegalnom eksploatacijom šljunka i pijeska. Tokom mjeseca jula ove godine, planirana je obnova brane, što smatramo ključnom mjerom za osiguranje stabilnosti vodosnabdijevanja na Crnogorskom primorju. Očekujemo da će ova preduzeta mjera ponovo donijeti dodatnih 50 do 70 litara vode u sekundi prema opštinama na Crnogorskom primorju, što će značajno doprinijeti održavanju potrebnih količina vode tokom ljetne turističke sezone. Zaustavljanje pada izdašnosti izvorišta Bolje sestre bilo je moguće zahvaljujući odličnoj saradnji između Vlade, Regionalnog vodovoda, nevladinog sektora, medija i javnog mnjenja. Pored obnove brane, dodatna aktivnost koja je predviđena u julu mjesecu, na osnovu tehno-ekonomske studije, jeste izrada mobilnog filterskog postrojenja kapaciteta 100 litara u sekundi“, ističe Lakušić.
Naglašava da će ovo postrojenje biti izgrađeno u području Malog blata, koje se nalazi oko 150 metara udaljeno od izvorišta Bolje Sestre.
„Zahvaljujući ovoj preduzetoj mjeri, kapacitet izvorišta bi se mogao povećati za dodatnih 100 litara u sekundi. Dodatne količine vode dugoročno predviđene su i kroz sanaciju korita Morače i izradu kaskadnih brana. Svjetska banka je već u pregovorima i zainteresovana je za izradu sistema kaskadnih brana, koje bi koštale nešto preko tri miliona eura. Trenutno se vrše određena ispitivanja kako bi se osigurala održivost ovog projekta. Jedno od nužnih kratkoročnih rješenja, što je planirano i u Planu rada Regionalnog vodovoda za 2024. godinu, jeste modernizacija postrojenja implementacijom filterskog postrojenja za prečišćavanje jezerske vode kapaciteta 500 litara u sekundi. Ovo postrojenje će omogućiti stabilno vodosnabdijevanje do završetka kaskadnih brana 2028. godine, čime će se riješiti pitanje nedostatka vode tokom ljetnjih mjeseci. Nažalost, ovo postrojenje nije izrađeno ove godine uprkos odluci odbora direktora zbog neadekvatne podrške nadležnih institucija“, izjavio je Lakušić.
Izgradnja kaskadnih brana u drugoj zoni sanitarne zaštite trebalo bi da počne 2025. godine, a završetak radova planiran je za 2028.
„Ove brane će doprinijeti podizanju nivoa vode u koritu rijeke Morače, a samim tim i podizanju nivoa podzemnih voda. Brane bi bile postavljene kaskadno u koritu rijeke Morače u drugoj zoni sanitarne zaštite, čime bi se osigurala dugoročna stabilnost izdašnosti izvorišta Bolje sestre i adekvatno upravljanje vodnim resursima. Kada se ovaj projekat realizuje, smatramo da će sa izvorišta Bolje sestre biti trajno riješen problem nedostatka pijaće vode na Crnogorskom primorju.
Voda je osnovni resurs neophodan za život, a njen kvalitet direktno utiče na zdravlje i dobrobit ljudi. Pijenje pitke vode visokog kvaliteta ima ključnu ulogu u održavanju zdravlja i prevenciji bolesti“, ukazuje Lakušić.
„Crna Gora sa svojom bogatom prirodom i brojnim vodnim resursima ima potencijal za obezbeđivanje visokokvalitetne pitke vode. Izvorište Bolje sestre jedan je od najvažnijih i najkvalitetnijih izvora vode u Crnoj Gori. Kvalitet vode iz ovog izvorišta ocjenjuje se kao izuzetno visok i tokom svih 365 dana u godini nadmašuje kvalitet poznate globalne francuske vode „Evijan“. Ova činjenica je od izuzetnog značaja jer pokazuje da Crna Gora ima prirodne resurse koji mogu zadovoljiti najstrože svjetske standarde kvaliteta pitke vode. Kvalitet sirove vode i vode iz izvorišta Bolje sestre, koja prolazi preko UV reaktora, svakodnevno se kontroliše na 20–25 fizičko-hemijskih parametara, indikatora kvaliteta vode. Eksterna ustanova ispituje mikrobiološki kvalitet sirove i UV tretirane vode jednom sedmično. Tokom letnje sezone, vodu iz rezervoara, kao i sa aktivnih odvojaka, kontrolišemo pet i više puta, interno i eksterno, na osnovni ili periodični obim analiziranja. Lokalni vodovodi na primorju takođe interno prate kvalitet vode, ali oni provjeravaju 4–6 parametara kvaliteta. Veći broj analiziranih parametara omogućava nam da bolje pratimo eventualne promjene koje se mogu desiti, čime se osigurava sigurnost i kvalitet vode koju isporučujemo. Ukupan broj analiziranih parametara je impresivan – ako analiziramo 1.000 uzoraka, svaki sa po 25 parametara, to znači da je ukupno obrađeno 25.000 parametara“, navodi Zoran Lakušić, dodajući da je voda iz izvorišta Bolje Sestre po svojim parametrima boljeg kvaliteta od mnogih poznatih brendova flaširane vode.