Eksplotacija šljunka u koritu rijeke Morače zaustavljena je prije godinu dana rušenjem nelegalnih objekata za proizvodnju šljunka koji su decenijama radili protivzakonito. Osim što su vršili nelegalnu eksploataciju šljunka, napravili su i ogromnu štetu po životnu sredinu kao i za izvorište “Bolje Sestre”.
Zustavljanje ovih nelegalnih aktivnosti je bio veliki udarac za građevinsku mafiju koja je godinama nelegalno vadila šljunak i pijesak, nanoseći veliku štetu koritu rijeke Morače.
Ova akcija je bila rezultat dugotrajnih napora Regionalnog vodovoda, NVO sektora i Vlade Crne Gore da se zaustavi nelegalna eksploatacija prirodnih resursa i zaštiti životna sredina.
Građevinska mafija je dugo bila nedodirljiva i profitirala je na štetu prirode i građana Crne Gore ali ova akcija pokazala je da su se stvari počele mijenjati u našoj državi, odnosno da se nelegalne aktivnosti više neće tolerisati.
Danas, godinu dana kasnije ministar turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Vladimir Martinović, odbio je žalbu građevinske firme Montenegro Petrol, koja je vršila eksploataciju šljunka sa rijeke Morače što ima veliki značaj za ekološku Crnu Goru i poslovanje Regionalniog vodovoda. Ovakva odluka ministra Martinovića da odbije žalbu građevinske firme značajan je korak ka zaštiti prirode i očuvanju okoline u Crnoj Gori.
Ovim potezom šalje se jasna poruka da se neće tolerisati nelegalne aktivnosti koje ugrožavaju životnu sredinu i da će se sankcionisati odgovorni za takve postupke. Nadamo se da će ova odluka poslužiti kao primjer i podsticaj drugim kompanijama i institucijama da poštuju zakone i standarde zaštite životne sredine.
U narednom periodu potrebno je preduzeti dalje mjere kako bi se sanirale posljedice eksploatacije šljunka i zaštitila životna sredina u Crnoj Gori. Država treba da preduzme stroge kontrole nad eksploatacijom prirodnih resursa i da sankcioniše sve one koji ugrožavaju životnu sredinu zarad lične dobiti.
Borba protiv građevinske mafije i ekološke devastacije zahtijeva angažovanje svih nivoa vlasti, institucija i građana. Samo zajedničkim snagama možemo sačuvati prirodne resurse i očuvati životnu sredinu za buduće generacije.
Veoma je važno da državne institucije, aktivisti za zaštitu životne sredine i građani rade zajedno kako bi se osigurala održiva budućnost za sve. Samo kroz saradnju i zajedničke napore možemo stvoriti bolje okruženje za sve nas.